Cin Cevap: Vücut Tipine Göre Elbise Seçimi

Posted on 02. Haz, 2011 by in Alışveriş-Moda, Moda, Stil


Yaz kendini iyiden iyiye gösterip, düğünler nişanlar davetlerin ardı arkası kesilmezken eminim herkeste “ay şunun düğününe nasıl bir elbise giysem” derdi başladı. Peki elbisenizi vücut tipinize göre seçmek istemez misiniz? Hem elbiseniz içinde rahat hissetmek hem de vücudunuzu en iyi şekilde göstermek sizin de hakkınız :) Cevabınız evetse, okumaya devam! Çünkü bugün Cin Cevap’ta konumuz sevgili Yasemin’in isteği üzerine vücut tipine göre elbise seçimi. Her vücut tipine göre seçtiğim elbise modelleri ve tüyolar hemen biraz aşağıda!

İyi güzel de, ben nereden bileyim vücut tipimi diyorsanız sizi öncelikle buradaki teste alalım. Testi çözüp vücut tipinizi 2 dk’da öğrenebilirsiniz.

Öncelikle benim de mensubu olduğum ELMA tipi vücuttan başlayalım. Bu tip bir vücut şekliniz varsa eminim aranız mini elbiselerle çok iyidir. Davetlerde de mini elbiselerden şaşmayarak dikkati üst bölgenizden uzaklaştırıp güzel bacaklarınızda toplayabilirsiniz. Üzerinize oturan kesimler, bel bölgesi hafif dökümlü elbiseler ve V yaka gibi detaylar bırakın elbise seçiminizde dilediğince rol oynasın. Eğer tercihinizi uzun elbiseden yana kullanacaksanız bunun derin V şeklinde bir yakası olmasına ve düz bir eteğe sahip olmasına dikkat edin. A şeklindeki etekler size göre değil. Ayrıca kalın kemerli elbiselerden ve straplezlerden de mümkün olduğunda kaçınmalı.

Türkiye’de en yaygın olan vücut tiplerinden biri de ARMUT. Bu vücut tipine sahipseniz A kesim elbiseler baş tacınız. İnce beliniz sizin en büyük servetiniz, geniş kalçalarınız ise o kadar da göz önünde olmasa da olur. İşte bu yüzden belden oturan ve aşağı indikçe bollaşan elbiseler için yaratılmış gibisiniz! Kemer kullanmaktan hiç çekinmeyin hatta elbisenizin kemeri yoksa bile siz ekleyin. Şöyle parıltılı veya elbisenin rengi ile zıt renklerde bir kemer dikkati ince belinize kolaylıkla çekebilir. İnce üst bölgeniz sayesinde vatka ve hacimli kollar gibi detayları da rahatlıkla kullanabilirsiniz.


En şanslı grup olan KUM SAATİ mensuplarının ise özel gecelerde kurtarıcı trendi drapeler! Drape kıvrımlarınızı hem kapatmayacak hem de biraz toparlayacak. Bu yüzden drapeyi bir kenara yazın derim. Natural ve soft tonlar sizin tonlarınız. İnce belinizin avantajını kullanacağınız bele oturan kesimler ve kemerler de tercih edebilirsiniz.
Son grubumuz DİKDÖRTGEN, oldukça atletik ama bir o kadar da kıvrımı az bir grup. Bu grubun mensupları için elbise seçiminde straplez modeller 1 adım önde olmalı çünkü güzel kollarınız ile straplez kesimi en iyi siz taşırsınız. Ayrıca mini elbiseler, vatkalı omuzlar ve hacimli kollar sizin için oldukça uygundur.

Görseller: net-a-porter

Related Posts with Thumbnails

Tags: , ,

6 Yorum Var! »

 • özge. dedi ki:

  Bir armut olarak çoğunlukla A kesim elbiseler giyiyordum demek ki doğru yapıyormuşum. Böyle faydalı bilgiler için çoook teşekkürlerr:):)


 • sezen dedi ki:

  bnde tam armutum ama belim ince kemer taktığım zaman kalçam çok daha büyük duruyor??


 • Lame dedi ki:

  Çok faydalı bilgiler vermişsin eline sağlık..


 • ALIŞVERİŞ CİNİ (author) dedi ki:

  özge; kesinlikle, armut tipi muhteşem taşıyor A kesim etek ve elbiseleri :)

  sezen; kalın kemerler deneyebilirsin istersen. Önemli olan çarpıcı görünmesi ve dikkati incecik bele çekmesi :)

  Lame; teşekkür ederim, beğenmenize sevindim!


 • Papis Style dedi ki:

  Üstüne armut yazısı denk gelen mor elbiseye ve dikdörtgendeki siyah elbiseye bayıldım ben Cincim:-))


 • mrve hyl dedi ki:

  ben bir dikdörtgenm,:D
  BURDAN ÖNERİM ARMUT TİPİ BAYANLAR SAKIN AMA SAKIN PANTOLON GİYMEYİN GERÇEKTEN İTİCİ OLUYORSUNUZ BUNUN YERİNE ETEKLERİ TERCİHEDİN:)Yorum bıraktığınız için çok teşekkürler!

Yorumunuzu aşağıdaki formu kullanarak yapabilirsiniz. Küfür, hakaret ve spam içerikli yorumlar onaylanmayacaktır.

Yorumlarınızın yanında resminiz de çıksın istiyorsanız Gravatar'a üye olabilirsiniz!