Yurt Dışından Online Alışveriş Kısıtlandı!

Posted on 27. Nis, 2011 by in Alışveriş-Moda

Gün geçmiyor ki hayatımıza yeni bir yasak, bir kısıtlama daha gelmesin. Şimdi de yurt dışından online alışverişimiz yeni düzenlemelerle kısıtlanmış durumda. Bu konudan haberdar olmayanlar varsa öncelikle kısıtlama derken neyi kast ediyoruz onu bir açıklayayım.

Yurt dışından yaptığımız alışverişlerde 150 euro’luk bir limit vardı ve bu limitin altında olan tüm alışverişlerde gümrük vergisinden muaf oluyorduk. Bu alışverişlerin ticari amacı bulunan şirketler tarafından bir şekilde suistimal edildiğini düşünen devlet, yurt dışından online alışverişlere bir kısıtlama getirdi. Söylendiğine göre bu kısıtlamadaki amaç e-ticareti kontrol altına almak ve izlenilebilir olmasını sağlamakmış.

Konuyla ilgili Devlet Bakanı Hayati Yazıcı’nın açıklaması:

”Kozmetik ürünleri ile tedavi amaçlı olmayan gıda takviyeleri ve sporcu gıdalarının muafen posta ve hızlı kargo yoluyla getirilmesi tamamen yasaklanmıştır. Bunun dışındaki eşya için muafiyet hakkının kullanımına, 2 ayda en fazla 1, yılda en fazla 5 şeklinde bir sınırlama getirilmiştir.

Ayrıca, yüksek kıymetli siparişlerin muafiyet kapsamına sokulmak amacıyla bölünerek getirilmesinin önüne geçilmesini teminen, aynı gönderici tarafından Türkiye’deki bir alıcı adına gönderilen ve aynı konşimento muhteviyatı gönderilerin bir bütün sayılması ve tamamının kıymetinin birlikte dikkate alınması uygulaması başlatılmıştır.”

Daha anlaşılır söylersek; bundan böyle yurt dışından yaptığımız kozmetik ve gıda alışverişlerinde vergi ödemek durumunda olacağız. Gıda ve kozmetik dışı alışverişlerde ise 2 ayda maksimum 1, yılda maksimum 5 kez vergi ödemeden alışveriş yapma hakkımız olacak. Bu yeni düzenlemelerden sonra Strawberry Türkiye’ye gönderi yapmayı geçici olarak durdurdu bile. Korkarım ki diğer sitelerden de benzer aksiyonlar çok geçmeden gelecektir. (Not: Strawberry bu yazıdan sonra Türkiye’den gelen siparişleri yeniden kabul etmeye başladı. Ama artık 150 euroyu aştığınızda uyarı veriyor ve gümrükle ilgili sorunlarda kesinlikle sorumluluk kabul etmiyor.)

Özgürlük hakkımızı elimizden alan, hem ucuz hem de kaliteli alışverişimizi kısıtlayan bu uygulamayı anlamak mümkün değil. Bu kısıtlama benim gibi tamamen kişisel olarak yurt dışından alışveriş yapan birçok kişiyi çok üzdü ve mağdur etti. Eğer ortada bir suistimal varsa bunun çözümü yurt dışından alışveriş yapan herkesi cezalandırmak olmamalı. Siz ne düşünüyorsunuz?

Bu konu ile ilgili NTVMSNBC’nin haberi için tıklayın.

Related Posts with Thumbnails

Tags: , , , , ,

40 Yorum Var! »

 • pelin dedi ki:

  bu yararlı ve bir o kadar da kötü haberi verdiğin için teşekkürler.


 • yeşimb dedi ki:

  korkunç.. zaten kısıtlı şekilde alışveriş hakkımız vardı şimdi o daha da kısıtlandı.. eskiden ne güzeldi.. 150 euro sınırı bile yoktu..


 • sookieandbill dedi ki:

  BU TAMAMEN DEVLETİN VERGİ ALAMAMASINDAN KAYNAKLANAN BİR KISITLAMA…KESİNLİKLE YANLIŞ


 • Demet dedi ki:

  Ne bekliyorduk ki? Hayatın her alanında kısıtlama yapılıyor, her yer her taraftan sıkıştırılıyor.
  Konu alışveriş olunca duyarlı olmayalım lütfen:)


 • müge dedi ki:

  bu yazıyı kaynak belirterek forumlara kopyalayacağım
  müsadeniz varmı ?


 • ALIŞVERİŞ CİNİ (author) dedi ki:

  pelin; bu kadar online alışverişten konuştuktan sonra boynumun borcu diye düşündüm :) Ama keşke böyle bir haber yapmak zorunda kalmasaydım!

  yeşimb; herkes ileriye gidiyor biz geriye :)

  sookieandbill; yine kurunun yanında yaşın da yanması durumu, klasikleşti artık…

  Demet; her türlü kısıtlamaya, sınırlamaya ve yasağa karşı duyarlı olmalı tabii. Ama burası bir moda/alışveriş blogu olduğu için bu konudaki sınırlamayı bloguma taşıdım.

  müge; tabii, kaynak belirttiğiniz sürece kullanabilirsiniz istediğiniz gibi.


 • hersheyler dedi ki:

  canım kozmetik ve gıda takviyeleri vergili olarakta girmiyor artık gümrükten geçişleri tamamen yasaklandı.
  çoğu insan vergisini ödeyip almak için hevesli, çünkü yurtdışı ve yurtiçi arasındaki fiyat farkı faiş. Cadece vergi kadar değil fark birkaç katına çıkıyor. yılda 5defanın üstünde paket geldiğinde ise vergisini ödeyerek gümrükten çekebiliyorsun. ama bunu myus ya da amerikadaniste gibi firmalar gönderiyorsa, posta ile değik kargo ile yolladıklarından, şahıs olarak çekmek mümkün değil. Mutlaka gümrük müşaviri ile çektiriliyor %25 olan gümrük vergisi atıyorum, 200$lık bir paketse 50$ vergi demek ama kargo firmalarının gümrük müşavirleri bunun 4-5katını komisyon olarak alıyor! yani türkiye’den de alışveriş yapsan, yurtdışın’dan da aracıların haksız kazancı sözkonusu oluyor.


 • nur dedi ki:

  kınıyorum!!

  burda sırf adı isim yapıyor diye kozmetik mağzaları yüksek fiyatlara aynı ürünü satıyorlar. yazık diyorum giderek kısıtlamalar ülkesine dönüyoruz


 • hey bloom dedi ki:

  eğer bu işten haksız kazanç sağlayanlar varsa o konuda düzenlemeler yapılsın, komple yasaklamak da ne demek!
  kınıyorum ve protesto ediyorum.


 • ozge dedi ki:

  gecen hafta carsamba gunu bu yasa olmadan siparis verdim su anda gumrukte gorunuyor ne yapmam gerekir yardimci olur musunuz?bu arada istanbulda yasamiyorum gumrukten alamam


 • Papis Style dedi ki:

  Ya var ya yazık çok yazık gerçekten:-(( haberi okumuştum daha önce ancak Çilek’in TR’ye satışı şimdilik durduğunu senden öğrendim ve resmen yıkıldım Cincim yaaaa:-(((
  Öfffff ki ne öfffff:-((((


 • Demet Aksu dedi ki:

  Kuzu kuzu yasanın çıkmasını bekliyordum.. Yurtdışında kozmetikten kaliteli tüketim mallarına hatta arabalara kadar bir çok şey ülkemizden daha ucuz.. Biz kargo bedellerine razıyken devletin 3-5 tllik tasarrufumuza göz dikmesi tahammül edilecek gibi değil..


 • bahar dedi ki:

  bu kadar da olmaz!!! ne istiyorlar artık nerden ne koparıcaklarını şaşırdılar.


 • emine dedi ki:

  bende 10 gün önce strawberry’den alışveriş yapmıştım neyazık ki gümrükte 3 gündür bekliomuş.Sanırım ürünlerime ulaşamıcam.:((


 • deniz dedi ki:

  Strawberry her kozmetik ihtiyacımda tek kullandığım siteydi, biraz önce siteye girdiğimde ‘Geçici olarak Türkiye’ye gelen siparişler kabul edilmez.’ yazısını görünce şok oldum. Bütün ileri ülkeler globalleşmenin getirdiklerini kabul edip adapte olurken Türkiye’nin yine yasaklarla buna karşı durmaya ve engellemeye çalışması beni kesinlikle hala bir 3. Dünya ülkesi olduğumuza ikna etmeye yetiyor. Youtube yasaklıydı yeni kalktı, esli sözlük yasaklı, çoğu blog sitesi yasaklı, kabul ediyorum bu sadece vergiden kaynaklanan bir yasak ama merak ediyorum daha neler yasaklanacak dünyanın gerisinde kalmamız için.


 • Serap dedi ki:

  Benzinden %70 vergi alan ülkem bizim minik şımarık alışverişlerimizden ne istersin?


 • betul dedi ki:

  inanamıyorumm hep takip ettiğim bir sitesiniz ilk defa yazıyorum delirdim az önce çilekten alışveriş yapmaya kalktım ve acı gercek turkiyeye gönderimler kaldırılmış hayati yazıcı devlet bakanı acıklama yapmış kozmetik tamamen yasaklanmış bence protesto edelim neden daha fazla para veren hep turk insanı yetmez mi artık daha fazla yazmıyım yanlış seyler yazmaktan korkuyorum iyi geceler özgür olmayan cumhuriyet insanları


 • ceylan dedi ki:

  inanamıyorum strawberry den alışveriş yaptım şimdi elime geçmeyecek mi?


 • kharit dedi ki:

  bu haber beni cidden çıldırttı, 3-5 katına satış yapan parfümeleri zengin etmek için yapılan çok çirkin bir yasa, herşeye kısıtlama herşeye yasak!!!!


 • love and smile dedi ki:

  Sana katılıyorum… yurt dışından alışveriş yapmadım hiç ama yapan çok var.
  Hep negatif şeyler anlamıyorum :(


 • binnur dedi ki:

  Strawberry geçici olarak Türkiye’ye gelen siparişler kabul edilmez yazısını kaldırmış yani sipariş verilebiliniyor mu anlamadım Sizin bir bilginiz var mı?


 • ALIŞVERİŞ CİNİ (author) dedi ki:

  hersheyler; ülkemizde öyle bir vergi var ki, alan da satan da muzdarip.

  nur; malesef öyle, seçeneklerimiz bir bir elimizden alınıyor.

  hey bloom; kurunun yanında yaş da yansın mantığı hiç değişmiyor!

  ozge; malesef bu sorunun cevabını ben de bilmiyorum. Umarım sorunsuz bir şekilde eline ulaşırlar.

  Papis Style; Çilek tekrar sipariş almaya başlamış ancak gümrükteki sorunlarla ilgili sorumluluk kabul etmiyormuş.

  Demet Aksu; TR’deki yüksek vergilerden dolayı aradaki fark o kadar cok ki. Strawberry gibi sitelerden en çok biz alışveriş yapıyoruz ama onu da elimizden zorla alıyorlar.

  bahar; aynen öyle, sonu gelmiyor yasakların kısıtlamaların…

  emine; umarım sorun çözülür :(

  deniz; vergiden de kaynaklansa 3-5 tane suçlu yüzünden herkesin cezalandırılmasının hiçbir mantığı yok!

  Serap; öyle deme ama damlaya damlaya göl olur :)

  betul; alıştık zaten kozmetikte, elektronikte, kıyafetlerde her yerde fazla para ödemeye.

  ceylan; bilmiyorum gerçekten, belki ulaşır bir sorun olmaz diyor Polyanna yanım :)

  kharit; aynen öyle, yasaklar her yerde!

  love and smile; açıkçası ben de öyle çok çok yapmıyorum ama yapAmıyor olmak çok can sıkıcı.

  binnur; Strawberry artık Türkiye’ye gönderim yapıyormuş ama 150 euroyu geçince uyarı veriyormuş ve gümrükle ilgili sorunlarda sorumluluk ykabul etmiyormuş. Gümrükte sorun cıkarsa kendin uğraşmak durumundasın.


 • özge dedi ki:

  ebayden alınan ürünlerde de geçerli mi bu yeni kurallar acaba?


 • ceylan dedi ki:

  benim 20 nisan da verdiğim siparişim dün elime ulaştı herhangi ek bir ücret de ödemedim.. şimdi kafam karıştı ama sipariş vermekte tereddüt ediyorum tekrar.


 • Ferzan Hani dedi ki:

  Devlet yurt içindeki ÖTV ve KDV’yi düşürsün burdan alalım.Benim nereme batıyoda yurtdışından parfum getiriyorum bir düşünseler nasıl olur? Şu vergi oranlarını indirmek yerine kısıtlama yapıyolar.Benzinde de aynı durum söz konusu.İndir vergiyi kardeşim.Ben seni seçiyorum bana rahat bir hayat sağla düzgünce yönet diye.Sen tutup beni dolandırıyorsun.ne biçim devlet anlayışı bu yahu!


 • Burcak dedi ki:

  Strawberry’den Nisan sonu almis oldugum urun elime gecmedi. Ankara PTT yetkilileri geri gonderildi diyor. YASAKMIS!!! O zaman butun online siteleri kapatsinlar. Hayatta gidip te urunleri 2 kati fiyata satan parfumerileri zengin etmem. Siz de almayin!!! Pasa pasa dusursunler fiyatlarini. Ben urunumun iadesi ile ilgili maddi zarar gorursem sonuna kadar takip ederim. Coktan odemesi alindi cunku kart hesabimdan.


 • alisverisyasagi dedi ki:

  ÖRGÜTLENİYORUZ VE DAVA AÇMAYI PLANLIYORUZ DESTEĞİNİZİ BEKLİYORUZ http://www.onlinealisverisyasagi.info/ SAYFADAKİ BAĞLANTILARDAN FACEBOOK GRUBUNA VE TWİTTER ADERİSNE ULAŞILABİLİR. HATTA BİRÇOK BLOG SAHİBİYLE TEMEASA GEÇTİM YAYIN YAPTILAR VE FORUMLARA ULAŞMAYA ÇALIŞIYORUM DESTEK VERİCİ BİR YAYIN YAPARSANIZ BİZE BÜYÜK DESTEK OLMUŞ OLURSUNUZ. TEŞEKKÜRLER


 • DiLosh dedi ki:

  benim anlamadığım bir nokta var myus da bu kısıtlama dahiline giriyor mu ??


 • sena dedi ki:

  arkadaşlar haberim yoktu. bu ayın 16 sında strawberryden sipariş verdim. 3 gün sonra mail attılar. gümrükte felan diye. şimdi ne olacak bilen var mı? gümrükle mi iletişime geçicem yoksa sipariş onlara geri mi gidecek? para iadesi ne kadar zamana olur? yardımmmmmm….


 • nesli dedi ki:

  bu sitenin kapanmasını ve istediğim siteden alışveriş yapamama hakkımın elimden alınmasını kınıyorum


 • sevil dedi ki:

  bu sitenin kapanmasını gerek kişisel gerekse insanlık haklarına saygısızlık olarak görüyorum kimse benim elimden alışveriş özgürlüğümü alamaz..Ben vergi ödemiyorum diye,daha ucuza alışveriş yapıyorum diye devlet karşımda değil yanımda durmalı bir an önce bu yasağın kalkmasını beklıyoruz


 • populeralisveris dedi ki:

  ne yalan soyleyim bende bu konu cok faydalı oldu


 • gzzdde dedi ki:

  sinirden çatlıcam. Saçmalık ya bu


 • Esmarslan dedi ki:

  Bayanlar strawberry türkiyeye geri dönüyormuş.İnternetten duyduğuma göre sessiz sedasız yürütüyorlar işi.bknz: http://strawberrynet.com.tr


 • gamze dedi ki:

  ben şimdi anlamadım tekrar alış veriş yapabilecekmiyiz ben ve benim gibi bir çok arkadaş yıllarca sömürüldük 90 ytl kremlere nasıl 350 ytl verdiğimizi bir daha asla tepki olarak birlik olmalıyız gerekirse hakkımızı yasal yollarla aramalıyız birlik olalım


 • neslihan dedi ki:

  Devlet madem tutara gore belli bir vergi belirlsin. kargoyu teslim alirken odeyelim. cunku vergi bile odesek her durumda daha ucuza alisveris yapiyor oluruz. burda 200 tl ye sattiklari krem strawberry de 75 tl. hadi %18 kdv eklesin. yine en az % 50 kar ediliyor. Yani vergi alamiyorum diye alisverisi yasaklamak bir kac kozmetik sirketini zengin etmekten baska birsey degil. olan bizim gibi kucuk aliciya oluyor.


 • gurbet dedi ki:

  selam. bana allah askina birisi aciklasin bir arkadasima hediye yoladim 15 nufuslu bir aile ufak tefek seyler koydum ve birer tanede cukulara koydum yani 15 parca cukulata bu cukulataya el koyduuuuuuuuuuuuuuuuuu gümrük memurlari bu kadar rezillik olabilirmi bana bir allah kulu anlatsin yahuuuuuuuuuuuuuuuu bu ne bicim bir kanundur bu ne bicim bir insanliktir kisi basina bir cukulata gönderemicekmiyiz —SOKLARDAYIM—saygilar


 • Bertuğ Berkay dedi ki:

  Big Brother yakında ne yediğimize ne içtiğimize de karar verecek. Az kaldı o günlere.


 • online alışveriş dedi ki:

  bu kadar da olmaz!!! ne istiyorlar artık nerden ne koparıcaklarını şaşırdılar.


 • orkun..ca dedi ki:

  arkadaşlar o kadar da takılı kalmayın..alışveriş sitelerindeki insanlara faturasını kargo tutarını düşük maliyetli kestirin..total price nı $99 yaptırın ve vergi derdinden kurtulun..Yorum bıraktığınız için çok teşekkürler!

Yorumunuzu aşağıdaki formu kullanarak yapabilirsiniz. Küfür, hakaret ve spam içerikli yorumlar onaylanmayacaktır.

Yorumlarınızın yanında resminiz de çıksın istiyorsanız Gravatar'a üye olabilirsiniz!