Kürkün Yapayı Daha Moda!

Posted on 20. Eki, 2010 by in Moda

Kürk her zaman moda. Ama bu sezon ekstra moda! Bu sezon her defilede her mağazada binbir çeşit ve şekillerdeki kürkler bizi bekliyor olacak.

Yalnız kürk konusunda bir noktaya dikkatinizi çekerim ki, son zamanlarda kürkün yapayı çok daha kıymetli çok daha revaşta çok daha moda! Ki ben de bu durumu sonuna kadar destekliyorum. Gerçek kürkten, yani gerçek bir hayvanın kürkünü giymektense yapay olanlar benim de kesinlikle tercihim. Gerçek kürk gözden düştükçe ekonomik kaygılardan dolayı yeniden empoze edilmeye çalışıyor. Lalum gerçek bir kürke biçilen fiyat binlerce dolar oluyor.

Benim fikrim yapayı varken gerçek kürk giymenin çok gereksiz olduğu yönünde. Ama biliyorum ki gerçek kürkü sevenler savunanlar da hiç de az değil. Sizin fikriniz nedir?

Related Posts with Thumbnails

Tags: , , ,

13 Yorum Var! »

 • zeynep dedi ki:

  Evet yapayı tercih etmek daha ucuza geliyor ..Birde kürkü giymek için ince olmak gerekiyor bana göre aksi takdirde bi küçük bir kartopu gibi görünebilirsiniz ;)


 • balgözlükız dedi ki:

  tabiki sahte kürk!ama bazen ne sahtesini nede gerçeğini istemeyenler oluyor


 • Coşkun Hürsel dedi ki:

  Ama bir dizaynır etiketi takıldıktan sonra yapay kürklerin fiyatları da binlerce doları buluyor:) Mesela Chanel’in bu sezonki kürkleri eminim gerçeklerinden bile pahalıdır…

  Sanırım bu nedenle Burberry, orta yol olarak shearling, sheepskin aviator jacketlere ve yine kürk gibi görünen ama aslında koyun postundan yapılmış kaban ve mantolara yöneldi. Koyunun eti yendiğine göre (aslında kürk değil ama) kürkünü giymekte de tartışılacak bir taraf olmamalı diye düşünüyor olmalılar!

  Bir de, konunun ekonomik boyutunu düşünürken, kürkün evladiyelik olduğunu da unutmamak lazım. Bugün ebay’de sanki yeniymiş gibi duran 15 yıllık kürkleri çok uygun fiyatlara alabilir, bir 15 yıl daha rahatça giyebilirsiniz. Aynı sürede kaç manto eskiteceğinizi siz düşünün artık. 15 yıl sonra da atmaz, artık günün modası neyse yelek, bolero vs olarak yeniden değerlendirebilirsiniz. Yani iş recyling’e gelince diğer alternatiflerin gerçek kürkle baş etmesi mümkün değil…


 • miss orange dedi ki:

  bencede yapay kürk kesinlikle=)


 • ıtır dedi ki:

  Ben de tamemen Çoşkun Hürsel ile aynı görüşteyim,kürk konusunda.
  Kürk karşıtlarının atladıkları en önemli nokta ise ihtiyaç hayvanlarından elde edilen kürkleri de aynı çizgide tutmaları.Sözünü ettiğim,spor olsun diye sırf kürkleri için öldürülen hayvanlar değil.Tam tersine ,zaten etinden faydalandığımız hayvanların kürkleri.Bügün kürk teknolojisi ile koyun ve inek kürklerini kürkü için havlanan av hayvanlarının kürklerinden ayırt edemiyorsunuz.
  Benim asıl eleştirdiğim nokta ise dayatmalar.Her türlü dayatmaya zaten karşı olan bir yapım olduğundan,kürk karşıtlarının kürk giyilmemesi için yaptığı toplumsal baskılara son derece karşıyım.karşı olmak başka bir şey, ama baskı yapıp,zorlamak başka…Buna da kimsenin hakkı yok diye düşünüyorum.Belki yanlışım ama böle düşünüyorum.


 • Kürke Hayır Platformu dedi ki:

  Saniyorum, uzunca bir sureden beri kurk karsiti mucadele eden Kurke Hayir Platformu olarak goruslerimizi yazmaliyiz. Baslik baslik ayirmak gerekirse;

  Zaten ciftliklerde uretilen hayvanlari giyiyoruz: Kurk konusunda karar verirken, oncelikle kurkun nereden geldigi degil, gercekten gereksinimimiz olup olmadigi ilk soru olmali. Giyim teknolojisi bu denli gelismisken, endustri kurku moda olarak pompaliyor diye ne dogada tuzaklarda gunlerce can cekistirilen hayvanlarin, ne de ciftlikte kendi ebati kadar kafeslere mahkum edilen hayvanlarin katledilmesi vicdana sigar. Eger biz tuketici olarak, kot iscileri kanser olmasin diye taslanmis kot giymiyorsak, yahut giyim alisverisimizde ‘fair / durust uretim’ etiketi ariyorsak, kurkun orijini her ne olursa olsun, tercih etmememiz gerekir. Koyun ve inekler ise kurk degil, deri olarak degerleniyor ki, deri mevzusu farkli bir baslikta ele alinmali. (astragan kurkunu ayri tutuyoruz, bu noktadaki gercekleri de websitemizden okuyabilirsiniz)

  - Kurk Mirastir: Kurk curumesin diye hangi tur kimyasallar kullanilir? İslenirken, uzun sure dayanmasi icin tabaklama esnasinda nasil teknoloji kullanilir? Ayrica, gercekten cocuklariniza boyle kanli bir urun birakmak istiyor musunuz?

  Kurk konusunda daha pek cok baslik var, hepsini sigdiramayiz. Biz bunlari anlatip tuketiciye adil kansiz urun kullanmasini onerebiliriz ancak. Sonucta, gorup gormemek, ve istedigini belirlemek kisilere kalmis.

  Ozetle, sorunuza cevap vermek gerekirse; Gercektense imitasyon, mumkunse ne gercek, ne imitasyon!

  http://www.kurkehayir.gen.tr

  Kürk zaten eti tuketilen hayvanlardan uretiliyor: Bu tezi cevaplamadan once hemen kurku kullanilan hayvanlara bakalim: Tilki ve turleri, çinçila, vizon, rakun, fok, Uzakdogu’da kedi ve kopek, kurt, tavsan, artik turleri azalmasina karsin leopar, puma, vs. Bunlardan tavsan ve Uzakdogu’da kedi ve kopek disinda eti yenen hangi hayvan var? Vizon olduruldukten sonra kurku aliniyor ve sonra? Kimi kurkculer mama, kozmetik oluyor demekte ama ne kadari? Buyuk bir kismi hayvansal atik. Tezlerin dogru ve mantikli temellere dayanmasi lazim.


 • ebistyle dedi ki:

  bencede kesinlikle yapay kürk! Geçen kış mangodan almıştım kürk yelek.Gayette severek giyiyorum gercegine ne gerek var..Hayvanlara eziyet faslını gectim ben o kürk kokusundan nefret ederim. Vicdan azabı gbi oturuyo bnce insanın üstüne. Ki hayvanlara eziyet faslına gelirsekte her nekadar teknoloji fln fistan desekte o kürkler hala eski yöntemlerle elde ediliyor. Sıkı bir hayvanseverim belki ondandır. Ama öle dayatmalarla protestolar seviyesinde değil. Giyen giyer kendisi bilir ama vicdan meselesi işte..


 • Sihem Tachouli dedi ki:

  Bence olay tamamıyle ekonomik, markalar, etiketlerini takıp fiyatları ne kadar yükseltse de gerçek kürk kadar pahalı ve kıymetli olamazlar, bir orta yol gibi… Bana kalırsa ben çok memnunum çünkü yapay kürkleri çok daha marjinal şekilde boyayıp çok daha rahat bir şekilde işlemek mümkün, gerçek kürke kıyamıyorsunuz, ayrıca dökülüyor… zamanla o da değişim geçiriyor…


 • kürkeEvetplatformu dedi ki:

  Modellerin üzerindeki kürk’ler %100 gerçek kürk’tür.Hiçbir fake kürk bu görüntüyü vermez…


 • kürkeEvetplatformu dedi ki:

  Hatta çarpıcı bir örnek vereyim;ilk resimdeki mankenin sırtındaki tilki kürk’ün ayağı aşaya doğru sarkmış :)


 • GULCE dedi ki:

  kesnilikle yapay tabiki. insanın içi almaz gerçek olanı. ama mangodaki kirk yelekler çok hoş gözüküyor. indirimi beklemez lazım :)


 • sera kadıgil dedi ki:

  Öncelikle kürk’e evet platformu diye bir ismin varolması dahi tüylerimi diken diken etti inanın. Kimse bana kalkıp insanın özgürlüklerinden bahsetmeye kalkmasın çok rica edeceğim. Eğer insan kürkü daha parlak olsun, üstünde delik olmasın diye yavru hayvanları kafasını eze eze bayıltıp henüz canlı iken soymayı, sonra da o ceseti üstünde bir aksesuar gibi taşımayı kendinde hak görüyorsa ben de bunun canilik ve hatta zeke özrü olduğunu, yuvasına internet bağlatıp tartışmaya katılması mümlün olmayan hayvanlar adına beyan ederim ve evet karşımdakini de zorlarım; gerçek kürk giymemelisin!

  Bir insanın bu açık gerçeğe kafası basmamasını da inanın algılayamıyorum.

  Koyun, inek derileri ayrı mevzudur, eti için hali hazırda öldürülmüş bir hayvanın derisinden de yararlanılacaktır, ancak tutup sırf tek meziyeti süslü ve modayı takip etmek olan gösteriş budalası üç beş kadın kendini daha iyi hissedecek diye fokların kafası ezilerek öldürülmelerini, tilkilerin küçücük kafeslerde can çekişerek beklemelerini “insanların seçimlerine özgürlük” adı altında hoş görmemi nasıl beklersiniz?

  Yapay kürk ise başka mesele, taklitlerin aslını yaşatacağı düsturundan hareketle tercih etmiyor olsam da tercih edene de ses çıkarmam. Zira bu noktada toplumda yeterli bilinç oluştuğunda moda vs. gibi gerekçelerle insanlar yapay kürk ile de ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Ancak köpek alacağı zaman bile “ay komşuda golden var ben de golden alayım” diye düşünüp, migros poşetlerinde kaçırılan 5-10 günlük yavrulara binlerce dolar saçıp, hayvan kaçakçılarının ekmeğine yağ süren zihniyette salaklar var olduğu müddetçe, “sahte kürk giymeyi kendine yediremeyecek” budalalar da her daim var olacaktır.

  Dünya sadece insanların değil. Haklarını savunacak durumda olmayan hayvanlar bu konuda ağızlarını açıp tek laf edemiyorlarsa azcık kafası çalışan, vicdan sahibi bir insan olarak ben ömrüm ve gücüm yettiğince devam edeceğim konuşmaya; kürke hayır!


 • alis dedi ki:

  Bu devirde kürk giymek için ya çok zalim, ya da çok cahil olmak gerekiyor.

  Facebook’tan yunus parklarındaki zulüm ile ilgili yırtınmalarıma rağmen halen arkadaş listemde yunuslarla yüzerken çekilmiş fotoğraflarını koyan kıt zekalılar var. Kürk konusunda da ömür boyu yırtınacağım, beyni almayanlar giymeye devam edecek.Yorum bıraktığınız için çok teşekkürler!

Yorumunuzu aşağıdaki formu kullanarak yapabilirsiniz. Küfür, hakaret ve spam içerikli yorumlar onaylanmayacaktır.

Yorumlarınızın yanında resminiz de çıksın istiyorsanız Gravatar'a üye olabilirsiniz!